İçeriğe geç

Dışsallık – Pozitif Dışsallık – Negatif Dışsallık Nedir? Vergi Hukuku


Dışsallık (Exteriority)

ü  Bir ekonomik birimin kendi faydasını arttırmak için aldığı kararın, başka bir ekonomik birimin aldığı kararın sonuçlarını dolaylı ya da dolaysız etkilediği durumlarda ortaya çıkan bir kavramdır.

Pozitif Dışsallık

ü  Pozitif dışsallık ya da bir diğer adıyla toplumsal yarar gözetimi; bir kişinin ya da kurumun aldığı bir kararın birincil kişi dışında başka kişi ya da kurumlara da yarar sağlayıcı nitelikte olma durumudur.
ü  Devletin en çok kullandığı pozitif dışsallık yöntemleri vergi barışı ve teşvik politikalarıdır.
ü  Ülkelere göre vergilendirme sistemi farklı olmakla beraber genelde devlet, mükelleflerinden tahsil edemediği verginin faizinden vazgeçerek geçmişte alamadığı vergi ücretlerini kazanırken mükellef de daha önce yaşadığı borç ve hukuki yaptırım risklerinden kurtulur.
ü  Bu noktada vergi barışı pozitif bir dışsallık olur.

Negatif Dışsallık

ü  Kişinin ya da kurumun aldığı bir kararın başka bir ekonomik birime zarar verme durumudur. Bu noktada bir birim fayda sağlarken diğer birim bu faydadan açık bir şekilde zarar görür
ü  Otobüste sigara içen birinin, içmeyen birisini etkilemesi de bir negatif dışsallıktır.
ü  Her yapının bir ömrü olduğu gibi otoyolların, köprülerin de bir ömrü vardır ve köprüyü kullanan her bir araç, köprünün kullanım ömrünü kısaltmaktadır. Öte yandan araç sahipleri köprü sayesinde daha önce gidemedikleri ya da daha fazla yakıt yakarak gidebildikleri yerlere daha kısa yoldan gitme fırsatına erişirler.
ü  Bu noktada köprü, devlet için negatif bir dışsallık örneği gösterir.

Vergi Sistemi(Tax System)

ü  Bir ülkede yasalarla yürürlüğe konmuş olan tüm vergi, resim ve harçların oluşturduğu uyumlu bütün ile bunların düzenli uygulanmasıdır.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir