İçeriğe geç

Okan Üniversitesi Ticaret Hukuku Sınav Soruları – Pratik Çalışma

TC
İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ
HUKUK FAKÜLTESİ
TİCARET HUKUKU (II) DERSİ PRATİK ÇALIŞMA – I
(ADİ ORTAKLIK – JOINT VENTURE – KONSORSİYUM)
Nevşehir’de yapılacak havaalanı projesi için Karadeniz İnşaat ve Alt Yapı Hizmetleri Anonim Şirketi, Tesa Mühendislik ve İnşaat Anonim Şirketi, Yeşiller Mimarlık ve İnşaat Anonim Şirketi birlikte ihaleye girmek istemişler ve bu amaçla bir ortaklık sözleşmesi akdetmişlerdir. Zira bu kadar büyük bir projenin altından tek başlarına kalkabileceklerini düşünmedikleri gibi havaalanı inşaatında yaşanacak olası bir sorun halinde sözleşmede yer alan cezai şartlardan da korkmaktadırlar. İhaleyi kazanan şirketler (ortaklık), sözleşme kapsamında ihaleyi açan kuruluşa karşı işin tamamından sorumlu olduklarını kabul etmişlerdir. Bununla birlikte gerçekleştirilen işbirliği modeli salt sözleşmeye dayanmaktadır.
İhale şartnamesindeki ağır koşulları zamanında yerine getiremeyen ortaklık yüksek cezalar karşısında zor durumda kalmıştır. Bu sırada inşaatın demirlerini aldıkları Demircioğlu İnşaat Taahhüt Limited Şirketi 150.000 TL tutarındaki alacağını Karadeniz İnşaat ve Alt Yapı Hizmetleri Anonim Şirketi ortağı Mustafa İşçan’ dan tahsil etmek istemektedir.
SORULAR
1.      Üç inşaat şirketi arasında gerçekleştirilen işbirliği modeli nedir? Türk Hukukunda hangi şirket türüne girmektedir. Gerekçeli şekilde açıklayınız.
2.      Olayda, ortaklık kapsamındaki her bir şirket işin yalnızca kendi üstlendiği kısmı için sorumluluk altına girmiş olsaydı birinci soruya vereceğiniz cevap değişir miydi?
3.      İhaleyi kazanan şirketler kanun koyucu tarafından sayılan ortaklık türlerinden hiçbirisini kendi ilişkileri açısından uygun bulmayarak yeni bir ortaklık şekli oluşturmayı planlamaktadırlar ve yardımcı olmanız için size başvurmuşlardır. Avukat olarak ne yönde mütalaa verirdiniz?
4.      Demircioğlu İnşaat Taahhüt Limited Şirketi’nin, 150.000 TL tutarındaki alacağını Mustafa İşcan’dan tahsil edilebilmesi mümkün müdür?

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir