İçeriğe geç

Eşya Hukuku Pratik Örnekleri – Eşya Hukuku Pratik #3

Eşya Hukuku Pratik Örnekleri

C, elbisesini temizlemeciye vermesi için arkadaşı B’ye vermiş. B’nin arkadaşı Z, elbisenin pahalı bir markası olduğunu ve kendisine satması halinde 1.000 TL vereceğini söyler. Z’nin teklifini reddeden B, daha sonra sıkışınca elbiseyi komşusu T’ye satar.
SORU 1: T elbisenin mülkiyetini kazanır mı?
CEVAP 1:
Burada emin sıfatıyla zilyetten ayni hak edinme durumu söz konusudur. Emin sıfatıyla zilyetten ayni hak edinmenin 5 koşulu vardır:
·      Taşınır, iradeye dayanarak teslim edilmiş olmalıdır. B, emin sıfatıyla zilyettir, çünkü C iradesi ile elbiseyi B’ye vermiştir.
·      Taşınırı edinen kişinin üçüncü kişi olması gerekir. Somut olayda T, üçüncü kişidir.
·      Üçüncü kişinin ediniminde tasarruf yetkisi dışında diğer geçerlilik unsurlarının bulunması gerekir.
·      Üçüncü kişinin bir ayni hak edinmiş olması gerekir.
·      Üçüncü kişinin iyi niyetli olması gerekir.
Bu soruya cevap verirken bu 5 koşulun mutlaka yapılması gerekiyor.
T, B’nin komşusu olduğu için iyi niyetli olmayabilir fakat büyük ihtimalle iyi niyetlidir. T, bir ayni hak edinmiştir. Soruda bir şey belirtilmediğine göre tasarruf yetkisi dışında diğer geçerlilik unsurlarının da vara olduğu kabul edilirse T, malın mülkiyetini kazanır.
SORU 2: B elbiseyi Z’ye satmış ve devretmiş olsa ilk soruya verilen cevap değişir miydi?
CEVAP 2:
Z, B’nin yakın arkadaşıysa bu elbisenin B’ye ait olmadığını bilmesi ihtimali yüksektir. Z’nin bu soruda kötü niyetli olma ihtimali daha yüksektir.
Eğer B, elbisesini Z’ye satmış olsaydı emin sıfatıyla zilyetten ayni hak edinme için gerekli 5 koşuldan üçüncü kişinin iyi niyetli olması koşulu gerçekleşmeyeceğinden Z, mülkiyetini kazanmış olmazdı.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir