İçeriğe geç

Okan Üniversitesi Ceza Hukuku Sınav Soruları ve Pratik Çalışma

OKAN ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ
CEZA HUKUKU GENEL HÜKÜMLER
PRATİK ÇALIŞMA
OLAY I: Hırsızlıkla geçimini sağlayan üç arkadaş Kenan, Kadir ve Kemal hırsızlık yapmak için aynı sitede yer alan üç eve girerler. Kenan ve Kemal evlere girerken, Kadir gözcülük yapmaktadır. Kemal girdikleri evlerden sonuncusunda yalnız başına yaşayan Zerrin’e tecavüz eder ve ardından konuşmaması için Zerrin’i öldürür. Bu sırada Kenan ise diğer evden aldığı para kasasını beze sarıp apartman dışına çıkarken, kendisini bina içindeki merdivenlerde görüp kuşkulanan bir apartman sakinin bağırması üzerine kasayı apartman giriş kapısının önüne bırakarak kaçar.
1-      Kenan’ın eylemini teşebbüs/gönüllü vazgeçme çerçevesinde değerlendirin.
2-      Suçların içtimai hallerini değerlendirin.
a)      Evlerin aynı kişiye ait olması durumunu değerlendirin.
OLAY 2 :  Ticaretle uğraşan Tahsin, aynı takvim yılı içerisinde mal satımı yaptığı X firmasına her ay, ayda 2 kez sahte fatura düzenlemiş ve sunmuştur. Son teslim edilen sahte faturanın ardından, denetime giren X firmasında yapılan inceleme sonucu tedarik edilen faturaların sahte olduğu anlaşılmıştır. Bunu duyan Tahsin, ne yapacağını bilemez bir halde durumu eşine anlatır. Eşi Elif, eşinin basiretsizlik ve usulsüzlüklerine daha fazla dayanamayacağını düşünerek, zemin kattaki evinde, mutfak tüpünü açık bırakıp evin içine gaz doldurduktan sonra bir anlık hiddetle ateş yakar. Meydana gelen patlamadan kendisi yaralı kurtulur, birçok ev hasara uğrar, yine yol kenarındaki üç araba da yanar.
Olayı içtima hükümlerince değerlendiriniz.
 OLAY 3: Aralarında araç park yeri yüzünden husumet bulunan komşulardan Metin, olay günü Çetin’in yine kendi park yerine arabasını park ettiğini görmüş ve daha fazla dayanamayarak yerden aldığı parke taşını arabanın arka camına doğru sallamıştır.  Camın kırılmasıyla içeri düşen taş,  o sırada arabada yatmakta olan Çetin’in oğlu Çağrı’nın da kafasından yaralanmasına sebep olmuştur. Olayları duyan Çetin ise, gece geç saatte evlerine dönmekte olan Metin’in eşi ve iki kızının yolunu keser, elindeki silahla tehdit ederek her üçünün de çantalarını alır ve olay yerinden kaçar.
Olayı değerlendiriniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir