İçeriğe geç

Okan Üniversitesi Borçlar Özel Pratik Çalışma #1

                                                                                                                            
OKAN ÜNİVERSİTESİ
2018-2019
 BORÇLAR ÖZEL HUKUKU
PRATİK ÇALIŞMA – 1
OLAY I
Bay (G) sahip olduğu tesisi genişletmek istemektedir. Bunun için tesisin yanındaki boş araziye yeni bir bina yapmak istemektedir. Bay (G) yeni bina yapımı için yüklenici (B) ile 03.02.2017 tarihinde bir anlaşma yapar. Bay (B) işi 03.03.2018 tarihinde teslim edecektir. Bay (B) binanın kalıp demir ve beton işlerinin görülmesi için Bay (T) ile anlaşır.
Soru 1:Bay (B) nin binanın kalıp demir beton işlerinin görülmesi için Bay (T) ile anlaşması mümkün olur mu?
Soru 2:Beş ay sonra tesislere gelen (G), (B)’nin hala inşaatların yapımına başlamadığını görmüştür. Bu durumda (G)’nin elindeki hukuki imkanlar nelerdir?
Soru 3:İnşaat alanını ziyaret eden Bay (G), bina iskeletinin kararlaştırdıkları gibi çelik konstrüksiyondan yapılmadığını görmüştür. Sözleşmeye aykırılığın giderilmesini isteyen Bay (G) evin teslimini beklemek zorunda mıdır?
Soru 4:Binanın yapılacağı bölgenin deprem bölgesi içerisinde kaldığı ortaya çıkmış olsaydı bu durum sözleşmeyi ne şekilde etkilerdi? Açıklayınız.
Soru 5:Bay (G), Bay (T)’nin bu işleri istediği gibi yapamayacağını düşünmekte ve onunla işe devam etmek istememektedir. Bu durumda Bay (G)’nin sahip olduğu hukuki bir imkân var mıdır?
OLAY II
Düğün hazırlıklarına başlayan Bayan (Y), Bay (D) ile 9.000 TL’ye gelinliğinin dikimi için anlaşır. Anlaşmaya göre malzemeler (D) tarafından sağlanacaktır.
Soru1: (D)’nin işi tamamlamasına yakın bir zamanda çıkan bir yangın sonrasında gelinlik kullanılamaz hale gelmiştir. Bu durumda oluşan hukuki durumu değerlendiriniz.
Soru 2:Bayan (Y) gelinliği teslim aldığında gelinliğin istediği tür boncuktan yapılmadığını fark eder. Bu durumda oluşan hukuki durumu değerlendiriniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir