İçeriğe geç

Kültür Üniversitesi Borçlar Genel Pratik Çalışma ve Sınav Soruları

İKU HUKUK FAKÜLTESİ BORÇLAR HUKUKU GENEL HÜKÜMLER PRATİK ÇALIŞMA  (2)

Olay :  Yönetmen (A) ile yapımcı (B) arasında 1 yıl içinde bitirilmek üzere 100.000TL. karşılığında bir film yapımına ilişkin olarak bir sözleşme yapılmıştır. Sözleşmede, (A)’nın filmi bir yıl içerisinde tamamlayamaması halinde, gecikilen her ay için (B)’ye 10.000 TL ödeyeceği kararlaştırılmıştır. (B), yapılacak filmin Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi film dalında birinci olması halinde (A)’ya 50.000 TL. bağışlayacağını taahhüt etmiştir. 
Sorular : 1-    10.000 TL ödenmesine ilişkin hükmü hukuken nasıl nitelendirirsiniz?       
2-         (A), filmi 3 ay geç bitirmesi nedeniyle (B)’nin kendisinden 30.000 TL ödemesini talep etmesi üzerine,
a)         Filmi zamanında bitirememesinde hiçbir kusuru olmadığını
b)        (B)’nin gecikme nedeniyle hiçbir zarara uğramadığını
ileri sürerek bu parayı ödemekten kaçınabilir mi?
3-         (A), kararlaştırılan miktarın çok yüksek olduğunu ve bu nedenle geçersiz olduğunu iddia edebilir mi? Açıklayınız.
4-         (B), üç aylık gecikme nedeniyle 50.000 TL zarara uğradığını söyleyerek (A)’dan, sözleşme gereği yaptığı 30.000 TL ödemenin yanısıra 20.000 TL daha ödemesini talep edebilir mi?  
5-         Sözleşmede (A)’nın 150.000 TL ödeyerek sözleşmeden dönebileceğinin kararlaştırıldığını varsayınız.
            a)         Bu kaydın hukuki niteliğini belirtiniz.
            b)        (B), bu kayda rağmen filmin çekilmesi hususunda (A)’yı hukuken zorlayabilir mi?
            c)         (B), filmin çekilmemesi nedeniyle 250.000 TL zarara uğradığını ileri sürerek, (A)’dan sözleşme gereği yaptığı 150.000 TL ödemenin yanısıra 100.000 TL daha ödemesini talep edebilir mi?  
6-         50.000TL’lık bağışlama taahhüdünün hukuki niteliğini belirtiniz. Bu hukuki işlemin hangi anda kurulduğunu ve hükümlerini doğurduğunu açıklayınız.
7-         Filmi altın portakal kazanan (A)’nın 50.000 TL’nı talep etmesi üzerine, (B), (A)’nın  jüri üyelerine rüşvet vererek filminin birinci olmasını sağladığını ileri sürerek, ödeme yapmaktan kurtulabilir mi? Açıklayınız.
8-         Filmi altın portakal kazanamayan (A), (B)’nin jüri üyelerine rüşvet vererek filminin birinci olmasını engellediğini ileri sürerek, (B)’den 50.000 TL’nı kendisine ödemesini talep edebilir mi? Açıklayınız.     

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir