İçeriğe geç

Borçlar Hukuku Örnek Pratik Soruları #3


BORÇLAR HUKUKU GENEL HÜKÜMLER II

PRATİK ÇALIŞMA (5)
Olay I: İstanbul’da oturan Bay (A) Ankara’ya tayininin çıkması üzerine eşyalarını taşıdığı sırada, eşyaları evden kamyonete taşırken, taşıdığı buzdolabını merdivenlerden çıkan Bay (D)’nin ayağına düşürmüştür ve Bay (D) yaralanarak hastaneye kaldırılmıştır. Baygın halde hastaneye kaldırılan bay (D) hemen ameliyata alınmıştır. %30 iş göremez hale gelen ve  3 gün hastanede kalan (D)’nin son tedavisini yapan doktor (K), pansuman esnasında yanlış ilaç kullanarak (D)’nin bacağının kangren olmasına ve bu nedenle kesilmesine sebep olmuştur.
Sorular:  1  a- (D) kendisinden rıza alınmadan ameliyata alınması ve vücut bütünlüğünün ihlali gerekçesiyle doktor (K)’dan tazminat talep edebilir mi?
b- (D), başına gelen talihsiz olaylar neticesinde kim(ler)den hangi hukuki sebebe dayanarak hangi zararlarının tazminini talep edecektir? Açıklayınız.
c- Bay (D)’nin, (A)’nın eşyalarının taşındığı sırada merdivenlerde oturduğunu ve (A)’nın uyarılarına rağmen, taşınan eşyaları izlemek amacıyla yerinden kalkmadığını ve (A)’nın dikkatsizliği sonucu buzdolabının düştüğünü varsayınız, bu durumda yukarıdaki soruya vereceğiniz cevap değişir miydi?
2- (D)’nin, doktorun yanlış ilaç vermesi nedeniyle ölmesi halinde, hangi zararların tazminini kim ya da kimler talep edebilecektir?
3- (D)’nin ölmesi halinde, evlilik dışı bir ilişkiyle beraber yaşadığı bayan (M), (D)’nin ölmesi yüzünden zarara uğradığını ileri sürerek bu zararlarının tazmin edilmesini talep edebilir mi?
4-         a- (X) Gazetesi yazarı (Y), doktor (K)’nın tedavi esnasında yanlış ilaç kullanarak hastasının bacağının kesilmesine neden olduğuna ilişkin bir köşe yazısı yazmıştır. Doktor (K), bu yazı dolayısıyla uğramış olduğu zararların tazminini talep edebilir mi?
            b- Yazar (Y)’nin köşe yazısının sonunda, aslında doktor (K)’nın ahlaksız ve şerefsiz bir insan olduğunu belirttiğini varsayınız, bu durumda doktor (K) uğramış olduğu zararlarının tazminini talep edebilir mi? Talep edebilirse kim(ler)den ve hangi hukuki sebebe dayanarak? Açıklayınız.
            c- Doktor (K), tüm bu olan olaylar neticesinde sinirlerine hakim olamamış ve yazar (Y)’nin, gazete binasının önünde bulunan arabasının lastiklerini patlatmış, eline aldığı bir demir parçasıyla boydan boya çizmiş ve camlarını kırmıştır. Bunun üzerine (Y), hangi zararlarının tazminini talep edebilecektir?

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir